top of page
Search

Kedy je spoločnosť v kríze a aké to má následky?

  • danielatomisova
  • Feb 28, 2021
  • 2 min read

Dajte si pozor na splácanie pôžičiek od spoločníkov v prípade nízkeho alebo záporného vlastného imania.

Podľa obchodného zákonníka je spoločnosť v kríze, ak je v úpadku a rovnako aj vtedy, ak jej hrozí úpadok. A čo to vlastne znamená? Pre každú spoločnosť je dôležité uvedomiť si že je spoločnosťou v kríze aj keď má nízke alebo záporné vlastné imanie.


Podľa obchodného zákonníka je spoločnosť v kríze, ak je v úpadku a rovnako aj vtedy, ak jej hrozí úpadok. A čo to vlastne znamená? Pre každú spoločnosť je dôležité uvedomiť si že je spoločnosťou v kríze aj keď má nízke alebo záporné vlastné imanie.


Pre rok 2020 platí, že spoločnosti hrozí úpadok vtedy ak pomer jej vlastného imania a záväzkov je menej ako 8 ku 100. Zdroj informácií o tom či je spoločnosť v kríze je účtovníctvo.


Pre spoločnosť v kríze totižto platia osobitné pravidlá fungovania.

Spoločnosť, ktorá sa nachádza v kríze z dôvodu predlženia, teda má záporné vlastné imanie a má aspoň dvoch veriteľov, je povinná podať sama na seba návrh na vyhlásenie konkurzu do 30 dní, od kedy sa dozvedela alebo sa pri zachovaní odbornej starostlivosti mohla dozvedieť o tejto skutočnosti. Ak je spoločnosť v kríze z dôvodu platobnej neschopnosti (aspoň dva peňažné záväzky voči dvom rôznym veriteľom po lehote splatnosti viac ako 30 dní) a bola aspoň jedným veriteľom písomne vyzvaná na uhradenie svojho záväzku, môžu na ňu veritelia podať návrh na vyhlásenie konkurzu.


Na spoločnosť, ktorá je v kríze z dôvodu nízkeho pomeru vlastného imania a záväzkov, ale aj na tú, ktorá je v kríze z dôvodu predlženia alebo platobnej neschopnosti, sa vzťahujú osobitné pravidlá fungovania upravené v § 67a až § 67i Obchodného zákonníka. Týkajú sa zákazu vrátenia tzv. „plnení nahrádzajúcich vlastné zdroje“ a zabezpečenia tzv. „záväzkov nahrádzajúcich vlastné zdroje“. Tieto osobitné pravidlá fungovania spoločnosti v kríze majú za cieľ chrániť bežných veriteľov tým, že plnenia napríklad od spoločníkov, členov štatutárnych alebo dozorných orgánov a iných osôb zúčastnených na riadení spoločnosti, ktoré sa poskytnú spoločnosti v kríze, sa budú uspokojovať až po uspokojení nárokov bežných veriteľov.


Medzi plnenia nahrádzajúce vlastné zdroje patrí aj napríklad vrátenie pôžičky od spoločníka alebo konateľa alebo výplata dividend.


Znamená to, že ak napríklad spoločník s podielom aspoň 5 % na základnom imaní poskytne svojej spoločnosti v čase krízy úver, spoločnosť mu ho nebude môcť vrátiť dovtedy, pokiaľ krízu definitívne neprekoná. Ak spoločnosť v rozpore so zákazom vráti plnenie nahrádzajúce vlastné zdroje, musí sa takéto plnenie spoločnosti vrátiť naspäť. Za spätné vrátenie plnenia spoločnosti ručia spoločne a nerozdielne všetci členovia štatutárneho orgánu spoločnosti, ktorí vykonávali túto funkciu v čase poskytnutia plnenia v rozpore so zákazom a tiež aj tí členovia štatutárneho orgánu, ktorí vykonávali túto funkciu v období, v ktorom spoločnosť nárok na vrátenie plnenia neuplatňovala.

 
 
 

Comments


bottom of page